W jakich schorzeniach stosuje się klopidogrel?

 

Leki należy stosować w określonych wskazaniach. Niektóre produkty lecznicze mogą okazać się niebezpieczne podczas podawania w niewłaściwych schorzeniach, dlatego należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. W jakich jednostkach chorobowych wskazane jest stosowanie klopidogrelu?

 

Jak działa klopidogrel?

Produkty lecznicze zawierające klopidogrel są lekami antykoagulacyjnymi. Przeciwzakrzepowe właściwości klopidogrelu są związane hamowaniem procesu agregacji płytek krwi – aktywny metabolit leku odpowiada za blokowanie wiązania ADP z receptorem płytkowym P2Y12, co ogranicza aktywację kompleksu GPIIb/IIIa. Efektem tego jest zatrzymanie agregacji trombocytów.

 

Klopidogrel – wskazania

Informacje na temat wskazań do użycia klopidogrelu znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Clopidogrel Accord). Lek jest dostępny w formie tabletek powlekanych, które należy stosować w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej miażdżycy oraz w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowym w miażdżycy i problemom zakrzepowo-zatorowym u pacjentów z migotaniem przedsionków.

Klopidogrel a profilaktyka przeciwzakrzepowa miażdżycy objawowej

W powyższym przypadku leki z klopidogrelem są rekomendowane dla pacjentów:

  • o rozpoznanej chorobie tętnic obwodowych,
  • z zawałem mięśnia sercowego (od kilku dni do mniej niż 35 dni),
  • ze zdiagnozowanym udarem niedokrwiennym (od 7 dni do mniej niż 6 miesięcy).

Zapobieganie zakrzepom w miażdżycy objawowej jest także stosowane w przypadkach osób z ostrym zespołem wieńcowym. Wówczas wyróżnia się dwie grupy pacjentów:

  1. Bez uniesionego odcinka ST: m.in. niestabilna dławica piersiowa, zawał serca bez załamka Q – do tego grona wpisują się także chorzy, którym zostaje wszczepiony stent w ramach zabiegu przezskórnej angioplastyki wieńcowej (wówczas klopidogrel jest stosowany w leczeniu skojarzonym z kwasem acetylosalicylowym).
  2. Z uniesionym odcinkiem ST i ostrym zawałem mięśnia sercowego (klopidogrel wykorzystuje się w terapii skojarzonej z kwasem acetylosalicylowym).

Klopidogrel w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowo-zatorowym w migotaniu przedsionków i zakrzepom w miażdżycy

Klopidogrel można zastosować u dorosłych pacjentów z migotaniem przedsionków i co najmniej jednym czynnikiem ryzyka powikłań naczyniowych. U tej grupy chorych nie można zastosować leczenia antagonistami witaminy K, a sami pacjenci charakteryzują się niewielkim ryzykiem krwawienia. Ponadto klopidogrel można zastosować w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym w celu zapobiegania powikłaniom zakrzepowym i zakrzepowo-zatorowym w miażdżycy (m.in. udaru).

 

Bibliografia

 

Bibliografia

Zobacz też:

furazydyna.pl

Najnowsze poradniki: