Klopidogrel jest lekiem z kategorii antykoagulantów, co oznacza, że wykorzystuje się go w profilaktyce przeciwzakrzepowej. Jak należy postępować w przypadku zaplanowanej operacji? Czy konieczne jest odstawienie klopidogrelu przed interwencją chirurgiczną?
Klopidogrel a zabiegi chirurgiczne – istotne informacje
Wskazówki dotyczące odstawienia klopidogrelu przed zaplanowanymi zabiegami znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Clopidogrel Accord). Działanie klopidogrelu może potęgować ryzyko krwawienia i hematologicznych działań niepożądanych. Leczenie klopidogrelem należy przerwać na 7 dni przed wszystkimi zaplanowanymi zabiegami chirurgicznymi. Podawanie klopidogrelu (w monoterapii lub w terapii skojarzonej z kwasem acetylosalicylowym) może doprowadzić do wydłużenia czasu krwawienia oraz utrudnić lekarzom tamowanie krwi.
Pacjenci są zobowiązani poinformować lekarza i stomatologa o stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, w tym klopidogrelu, co pozwoli uniknąć negatywnych następstw w postaci krwotoku śródoperacyjnego lub po wykonanym zabiegu – połączenie klopidogrelu z kwasem acetylosalicylowym zwiększa ryzyko ciężkiego krwawienia okołozabiegowego o 30-50%.
Warto też dodać, że zbyt wczesne przerwanie leczenia agregacyjnego potęguje ryzyko zgonu z przyczyn kardiologicznych w czasie okołooperacyjnym. Szacuje się, że przedwczesne i niewłaściwe odstawienie leku antykoagulacyjnego zwiększa to ryzyko od 5 do 10 razy.
Dlatego bardzo istotne jest, aby konieczność odstawienia klopidogrelu skonsultować z lekarzem i ściśle przestrzegać jego zaleceń.
Jak działa klopidogrel?
Po podaniu klopidogrelu ulega metabolizowaniu przez enzymy CYP450 do aktywnej postaci. Czynny metabolit tego leku powoduje selektywną inhibicję wiązania ADP z receptorem płytkowym P2Y12 i zahamowanie aktywacji kompleksu GPIIb/IIIa. Efektem tego jest zablokowanie procesu agregacji płytek krwi i ograniczenie szans na powstawanie zakrzepu. Płytki krwi zostają poddane antyagregacyjnemu działaniu klopidogrelu przez około 7-10 dni – przywrócenie ich prawidłowej czynności trombocytów następuje zgodnie z szybkością obrotu płytek w ustroju.