Klopidogrel – przeciwwskazania

 

Leki stosowane są w określonych jednostkach chorobowych. Istnieje jednak grupa czynników, które uniemożliwiają użycie konkretnego produktu leczniczego. Czy są przeciwwskazania do leczenia klopidogrelem? W jakich sytuacjach nie zaleca się użycia tego preparatu?

 

Jakie są przeciwskazania do stosowania klopidogrelu?

Klopidogrel jest lekiem przyczyniającym się do hamowania procesu agregacji płytek krwi, co oznacza, że jest to preparat o działaniu przeciwpłytkowym. Z tego też powodu klopidogrel jest rekomendowany w celu profilaktyki i leczenia m.in. udarów mózgu, choroby zakrzepowej naczyń obwodowych czy zawału mięśnia sercowego.

Niemniej jednak w charakterystyce produktu leczniczego (Clopidix) można natrafić na dokładną listę przeciwwskazań do użycia klopidogrelu. Leki z tą substancją nie powinny być stosowane w przypadkach:

  • ciężkich zaburzeń czynności wątroby,
  • czynnych patologicznych krwawień np. krwotok wewnątrzczaszkowy lub wrzód trawienny,
  • nadwrażliwości na klopidogrel lub inne komponenty pomocnicze zawarte w produkcie leczniczym.

Przeciwwskazaniami do leczenia klopidogrelem są także ciąża oraz laktacja. Brak dostatecznej ilości informacji o wpływie leku na organizm kobiety w tym czasie sprawia, że farmakoterapia u ciężarnych i karmiących piersią jest niezalecana.

 

Środki ostrożności związane z terapią klopidogrelem

W trakcie stosowania klopidogrelu niewskazana jest farmakoterapia lekami z kategorii inhibitorów pompy protonowej. Ta grupa produktów leczniczych może spowodować ograniczenie działania antyagregacyjnego leku z klopidogrelem, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia skuteczności klinicznej preparatu. Przykładami takich leków są m.in. omeprazol i esomeprazol.

Innymi lekami niewskazanymi do użycia w trakcie leczenia klopidogrelem są preparaty, które hamują działanie izoenzymów CYP2C19. Rezultatem takiego połączenia może być upośledzenie metabolizmu klopidogrelu, co w rezultacie spowoduje zmniejszenie poziomu aktywnego metabolitu leku i tym samym ograniczy skuteczność terapeutyczną. Przykładami inhibitorów CYP2C19 są m.in. cymetydyna, moklobemid, fluoksetyna czy też omeprazol i esomeprazol.

Stosowanie innych doustnych leków antykoagulacyjnych (np. warfaryny) w skojarzeniu z klopidogrelem jest niezalecane. Może to prowadzić do zwiększenia intensywności krwawień.

Należy pamiętać, że klopidogrel jako lek przeciwkrzepliwy zwiększa czas krwawienia, co jest istotne w kontekście zabiegów chirurgicznych. Wskazane jest, o ile to możliwe, odstawienie leku na 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Ponadto zawsze należy poinformować lekarza czy lekarza dentystę o przyjmowaniu klopidogrelu przed każdym zabiegiem chirurgicznym czy stomatologicznym.

Podczas terapii klopidogrelem czas i ryzyko wystąpienia krwawień się zwiększa, co jest związane z mechanizmem działania leku. Należy poinformować lekarza o wystąpieniu niecodziennego krwawienia, jego lokalizacji oraz czasu trwania.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

furazydyna.pl

Najnowsze poradniki: