Klopidogrel jest lekiem zaliczanym do środków przeciwzakrzepowych, które przyczyniają się do inhibicji procesu agregacji płytek krwi. Produkty lecznicze zawierające klopidogrel mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, pożywieniem czy alkoholem. W jakie interakcje wchodzi klopidogrel?
Interakcje klopidogrelu
Wszystkie produkty lecznicze wchodzą w mniej lub bardziej istotne interakcje, które mogą zachodzić wskutek połączenia z innymi środkami farmakologicznymi, określonymi produktami spożywczymi lub alkoholem. Informacje o potencjalnych interakcjach danego leku znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Clopidogrel KrkA).
Klopidogrel – interakcje z pożywieniem
Niewskazane jest łączenie klopidogrelu z sokiem grejpfrutowym, sokami z owoców egzotycznych czy cytrusami, między innymi ze względu na fakt, iż sok grejpfrutowy jest inhibitorem cytochromu P450. Ich równoczesne stosowanie może doprowadzić do zmniejszenia skuteczności leków z klopidogrelem. Informacja ta jednak nie jest zawarta w Charakterystyce Produktu Leczniczego.
Interakcje klopidogrelu z alkoholem
W Charakterystyce Produktu Leczniczego nie widnieje informacja o ryzyku interakcji klopidogrelu z alkoholem. Niemniej jednak spożycie alkoholu w trakcie przewlekłej farmakoterapii jest przeważnie przeciwwskazane. Alkohol zwiększa ryzyko występowania krwawień żołądkowych, a także z ran spowodowanych urazem.
Klopidogrel a interakcje z innymi lekami
Klopidogrel wykazuje interakcyjność względem dużej liczby leków. Przede wszystkim pacjenci w trakcie farmakoterapii klopidogrelem muszą zachować ostrożność w trakcie stosowania leków, które potęgują ryzyko krwawienia. Takie połączenie może doprowadzić do efektu addycyjnego i spowodować krwotok. Mowa tu o takich lekach jak:
- doustne leki antykoagulacyjne np. warfaryna,
- niesteroidowe leki przeciwzapalne np. naproksen
- inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) np. citalopram, sertralina,
- niektóre antybiotyki np. ryfampicyna, stosowana w leczeniu infekcji gruźliczej,
- inne leki przeciwzakrzepowe np. heparyna, leki trombolityczne, inhibitory glikoprotein IIb/IIIa, kwas acetylosalicylowy.
Klopidogrel to lek, który jest częściowo metabolizowany przez izoenzym CYP2C19. Dlatego produkty lecznicze będące inhibitorami tego izoenzymu prowadzą do zmniejszenia stężenia czynnego metabolitu klopidogrelu, co może spowodować mniejszą aktywność leku. Przykładami inhibitorów CYP2C19 są takie leki jak:
- flukonazol,
- fluoksetyna,
- tyklopidyna,
- moklobemid,
- worykonazol,
- ezomeprazol i omeprazol,
- efawirenz i karbamazepina.
Ponadto niezalecane jest stosowanie klopidogrelu u pacjentów zakażonych wirusem HIV, którzy zostają poddani wzmocnioną terapią przeciwretrowirusową (ART) np. kobicystatem czy rytanowirem.
Łączenie klopidogrelu z agonistami receptorów opioidowych (np. morfiną), może zwiększać wchłanianie klopidogrelu na skutek wolniejszego opróżniania żoładka.
Zwiększoną ostrożność należy również zachować podczas równoczesnego stosowania klopidogrelu z lekami, które są metabolizowane przez izoenzym CYP2C8 np. paklitaksel albo repaglinid.
Udowodniono też, że podawanie klopidogrelu zwiększa narażenie pacjentów na działanie rozuwastatyny.
Bibliografia