Odpowiednie dawkowanie produktu leczniczego determinuje skuteczność terapeutyczną. Jak wygląda dawkowanie klopidogrelu? Czy preparat wymaga odpowiedniego schematu dawkowania? Czym się kierować podczas ustalania dawki?
Dawkowanie klopidogrelu
Klopidogrel jest produktem leczniczym stosowanym w profilaktyce powikłań zakrzepowych w chorobie miażdżycowej oraz powikłań zakrzepowo-zatorowych w przebiegu migotania przedsionków. Wielkość dawki klopidogrelu i częstotliwość podawania jest ściśle związania z problemem dotyczącym pacjenta. Informacje o sposobie dawkowania są zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego (Clopidogrel Accord).
Klopidogrel w migotaniu przedsionków
Pacjencji z problemem migotania przedsionków powinni rozpocząć stosowanie klopidogrelu od dziennej dawki 75 mg. W trakcie leczenia klopidogrelem zaleca się rozpocząć lub kontynuować farmakoterapię kwasem acetylosalicylowym w dawce od 75 do 100 mg na dobę. Połączenie klopidogrelu i kwasu acetylosalicylowego jest formą terapii skojarzonej.
Klopidogrel a ostry zespół wieńcowy
Dawkowanie klopidogrelu u pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym można podzielić na dwa schematy:
- Pierwszy dotyczy pacjentów z nieuniesionym odcinkiem ST np. u osób z niestabilną dławicą piersiową lub zawałem mięśnia sercowego bez załamka Q. W tym przypadku farmakoterapia rozpoczyna się od jednorazowej dawki wysycającej rzędu 300 mg, a następnie kontynuuje się leczenie dawkami wielkości 75 mg raz na dobę. Dodatkiem do zmniejszonej dawki klopidogrelu jest odpowiednio ustalona porcja kwasu acetylosalicylowego – przeważnie poleca się dawki od 75 do 100 mg, gdyż większa ilości może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwawienia.
- Drugi dotyczy pacjentów z uniesieniem odcinka ST np. z ostrym zawałem mięśnia sercowego. W tej grupie zaleca się również rozpocząć leczenie od dawki wysycającej o wartości 300 mg, po czym należy kontynuować farmakoterapię dawką 75 mg na dobę. Specjaliści zalecają, aby dalsze leczenie farmakologiczne klopidogrelem przebiegało w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym i lekami trombolitycznymi (lub bez nich). W przypadku pacjentów powyżej 70 roku życia nie należy podawać dawki nasycającej.
Pomyłka w dawkowaniu klopidogrelu – co robić?
Może zdarzyć się sytuacja, w której pacjent pominie (np. zapomni) przyjęcie zaplanowanej dawki leku. Jeżeli czas, który upłynął od standardowej pory przyjęcia leku, jest krótszy niż 12 godzin, to pacjent powinien niezwłocznie przyjąć dawkę klopidogrelu; następną dawkę należy wziąć o zwykłej porze. Natomiast gdy czas przekracza 12 godzin, to wówczas pacjent powinien po prostu przyjąć kolejną dawkę o standardowej porze. Niezalecane jest przyjmowanie podwójnej dawki klopidogrelu – istnieje ryzyko przedawkowania, co może skutkować wystąpieniem bądź nasileniem się działań niepożądanych, przede wszystkim wydłużenia czasu krwawienia i w konsekwencji – krwawień.