Jakie działania niepożądane mogą występować przy stosowaniu klopidogrelu?

 

Przewlekłe stosowanie niektórych produktów leczniczych może wiązać się z ryzykiem występowania skutków ubocznych. Czy w trakcie farmakoterapii klopidogrelem mogą pojawić się działania niepożądane?

 

Klopidogrel a działania niepożądane

Mianem klopidogrelu określa się lek przeciwpłytkowy, co oznacza, że znajduje on zastosowanie w profilaktyce chorób i problemów związanych z powstawaniem zakrzepów. Długotrwałe leczenie klopidogrelem, podobnie jak i innymi środkami farmakologicznymi, może przyczynić się do występowania mniej lub bardziej niebezpiecznych działań niepożądanych. Niewątpliwie najczęściej obserwowanym podczas zażywania klopidogrelu skutkiem ubocznym są krwawienia, co jest bezpośrednio związane z mechanizmem działania leku.

Stosowanie klopidogrelu może wywoływać takie skutki uboczne jak:

  • Częste: krwiak, krwawienie z nosa, krwotoku z przewodu pokarmowego, biegunka, bóle brzucha, niestrawność, siniaki na ciele, wzmożone krwawienie w miejscu wkłucia.
  • Niezbyt częste: małopłytkowość, leukopenia, eozynofilia, bóle i zawroty głowy, parestezje, krwawienie do oka (np. dospojówkowe, wewnątrzgałkowe), krwawienie wewnątrzczaszkowe, zmiany skórne (np. plamica – krwawienie do skóry, wysypka, świąd), wymioty i nudności, zaparcia, wzdęcia i wzmożone oddawanie gazów, zmiany zapalne błony śluzowej żołądka, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, krwiomocz, wydłużenie czasu krwawienia, spadek liczny neutrofili i płytek krwi.
  • Rzadkie: neutropenia, błędnikowe zawroty głowy, krwotok pozaotrzewnowy.
  • Bardzo rzadkie: zakrzepowa plamica małopłytkowa, niedokrwistość aplastyczna, pancytopenia, agranulocytoza, ciężka małopłytkowość, ganulocytopenia, niedokrwistość, choroba posurowicza, reakcje rzekomoanafilaktyczne, zaburzenia smaku, omamy i dezorientacja, niedociśnienie tętnicze, krwawienie z dróg oddechowych, skurcze oskrzeli, śródmiąższowe zapalenie płuc, ciężkie krwotoki z ran pooperacyjnych, zapalenie naczyń, krwotok z przewodu pokarmowego i pozaotrzewnowy zakończony zgonem, zmiany zapalne trzustki, błony śluzowej jamy ustnej i jelita grubego, stan zapalny i ostra niewydolność wątroby, nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych, pęcherzowe zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, wysypka rumieniowa, liszaj płaski, wyprysk, pokrzywka, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe oraz krwawienie w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego, zapalenie kłębuszkowe nerek i wzrost stężenia kreatyniny we krwi.

 

Przedawkowanie

Skutkiem przedawkowania klopidogrelu jest wydłużenie czasu krwawienia, co prowadzi do powikłań w postaci krwawień. Obecnie nie jest znane antidotum odwracające działanie klopidogrelu na poziomie farmakologicznym. W przypadku konieczności szybkiego skrócenia czasu krwawienia możliwym rozwiązaniem jest przetoczenie masy płytkowej, co niweluje działanie klopidogrelu i pomaga zatrzymać krwawienie.

 

Czy można prowadzić samochód podczas terapii klopidogrelem?

Z Charakterystyki Produktu Leczniczego wynika, że klopidogrel nie wykazuje negatywnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

furazydyna.pl

Najnowsze poradniki: