Jak długo stosować preparaty zawierające klopidogrel?

 

Czas trwania farmakoterapii jest uzależniony od wielu czynników m.in. poziomu zaawansowania choroby czy rodzaju i intensywności działania leku. Jak długo należy podawać produkty lecznicze zawierające klopidogrel? Czy istnieją sztywne ramy czasowe dotyczące farmakoterapii tym środkiem?

 

Kiedy należy podawać klopidogrel?

Klopidogrel należy do grupy leków przeciwzakrzepowych (antykoagulacyjnych), które odpowiadają za hamowanie procesu agregacji płytek krwi. Stąd preparaty z klopidogrelem są rekomendowane w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej w objawowej chorobie miażdżycowej u pacjentów:

  • z udarem niedokrwiennym,
  • z zawałem mięśnia sercowego,
  • z rozpoznaną chorobą tętnic obwodowych,
  • z ostrym zespołem wieńcowym – z uniesionym lub bez uniesienia odcinka ST.
  • w profilaktyce powikłań zakrzepowych w miażdżycy oraz zakrzepowo-zatorowych w migotaniu przedsionków (w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym).

 

Jak długo trwa leczenie klopidogrelem?

Farmakoterapia przy pomocy klopidogrelu jest skierowana w głównej mierze do osób dorosłych i seniorów – preparat nie może być stosowany poniżej 18. roku życia, a także nie jest zalecany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Lek stosuje się w jednorazowej dawce 75 mg dziennie – rano na czczo bądź wraz z posiłkiem. Pacjenci z ostrym zawałem mięśnia sercowego przeważnie rozpoczynają leczenie od dużej dawki nasycającej w wysokości 300 mg, a dopiero później przechodzą do mniejszej dawki podtrzymującej o wartości 75 mg.

W Charakterystyce Produktu Leczniczego (Clopidix) nie widnieje informacja, która wskazywałaby na optymalny czas farmakoterapii. Badania kliniczne jednak potwierdzają, że klopidogrel może być stosowany do 12 miesięcy. Natomiast maksymalne korzyści terapeutyczne sa obserwowane po 3 miesiącach leczenia. Niemniej jednak długość leczenia jest ustalana przez lekarza na drodze regularnych badań stanu pacjenta.

Jeżeli chodzi o leczenie skojarzone klopidogrelem, które prowadzi się przy użyciu leków trombolitycznych i kwasu acetylosalicylowego, to powinno trwać przez co najmniej 4 tygodnie.

Czas krwawienia i efektywność procesu agregacji płytek krwi powracają do wartości początkowych przeważnie w trakcie 5 dni po zakończonej farmakoterapii.

 

Bibliografia

Bibliografia

Zobacz też:

furazydyna.pl

Najnowsze poradniki: